O NAS

WOLNA CERAMIKA to pracownia autorska Justyny Wolnej prowadzona od 2013r.

             Nazywam się Justyna Wolna i jestem ceramikiem. Prowadzę pracownię artystyczną Wolna Ceramika.

Realizuję z naturalnego materiału, jakim jest glina, przedmioty użytkowe i dekoracyjne.

            Glina to materia o nieograniczonej liczbie możliwości twórczego wykorzystania. Jej plastyczność, temperatura mają kojące działanie, natomiast sam proces uczy pokory wobec tworzywa. Powstałe prace są unikatowe i mają wartość czasu i emocji w nie włożonych.

           Ceramika powstaje z połączenia trzech żywiołów: ziemi, wody i ognia.

Pochodzi z natury, nie zawiera w sobie żadnych przetworzonych składników. Jest w pełni ekologiczna.

Nie przez przypadek ludzie od wieków stosowali prostego i dostępnego materiału, jakim jest glina do wytwarzania naczyń do kontaktu z napojami i żywnością.

Nasze prace są wykonywane z masy powstałej z gliny połączonej z uzdatnioną, żywą wodą. 

            Zajmuję się prowadzeniem warsztatów rękodzielniczych. Wpieram ideę zachowania pamięci o ginących zawodach. Prowadzę zajęcia na kole garncarskim.

            Inspiracją w projektowaniu jest dla mnie natura. Tematami naszych prac są ludzie, zwierzęta i rośliny.

            Zajmujemy się produkcją przedmiotów dekoracyjnych spójnych z ideą "blisko natury"("slow live"). Jest to trend, w którym zwraca się szczególną uwagę na tradycyjne, eko rozwiązania. Wpisujemy się w styl folkowy. Nasze prace mają przywoływać na myśl dawną polską wieś.

            Nasze wyroby są dedykowane do rustykalnych, prowansalskich wnętrz. Mogą być  również dekoracją na tarasach, balkonach, czy ogrodach.

            Praca w glinie jest wieloetapowa i długotrwała. W naszej pracowni wykonujemy prace w trzech technikach: wylewania z form gipsowych, toczenia na kole garncarskim oraz wylepiania z ręki. Zajmujemy się formowaniem wyrobów, wypałem na biskwit, malowaniem szkliwami i ponownym wypałem na ostro. W efekcie otrzymujemy trwały wyrób. Starannie dobieramy elementy ekspozycji, by były spójne z naszą ideą. Używamy drewnianych skrzynek i  naturalnej wyściółki oraz ekologicznych szarych torebek.

            Osobiście wykonuję realizacje na specjalne życzenie klienta. Są to wielkogabarytowe realizacje tj. wazony, donice, formy rzeźbiarskie (postaci), lampy. Są to również spersonalizowane naczynia na wyjątkowe okazję (ślub, rocznica urodzin) lub z motywem roślinnym, graficznym.

            Uczestniczymy w wielu wystawach plenerowych np. w trakcie bolesławieckiego święta ceramiki, jarmarków rękodzieła i produktów regionalnych.

            Nasze wyroby są dostępne w wielu sklepikach, galeryjkach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Słupsku, Gdańsku, Brzegu, Prószkowie, Byczynie oraz za granicą w Dreźnie oraz Stanach Zjednoczonych na Brooklynie oraz w Greenport. Również część z naszych unikatowych wyrobów można znaleźć w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Szwecji, Fancji, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

 

Justyna Wolna ur. 1984r. w Krapkowicach.

  • 1999-2004  Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu - kierunek ceramika

  • 2004-2009 studia na Wydziale Ceramiki i Szkła-Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

  • 2008r. studia w Bratysławie w Vysokiej Skole Vytvarrnych Umeni (stypendium Erasmus)

  • 2009 dyplom magistra sztuki

  • 2013 otwarcie pracowni Wolna Ceramika

 

"Ceramika – sprawia, że chce mi się wstać z łóżka
jest tym przy czym tracę rachubę czasu
sprawia, że jestem szczęśliwa
ciągle mnie zaskakuje
przez nią mam uczucie, że jeszcze wiele przede mną
po prostu kocham to co robię…"